Циркуляційний насос — це обладнання, яке працює в опалювальних системах. Такий насос потрібно для підтримки потрібного напору рідини в різних опалювальних контурах — підтримки тиску в системі. Є системи з декількома встановленими насосами: один в котлі, один або два в опалювальному контурі.
Види і конструкція циркуляційних насосів
Більшість типів таких насосів мають корпус з встановленою равликом, до якої кріпляться труби опалювального контуру. У корпусі встановлений електромотор зі спеціальною платою, необхідної для управління і клемами, до яких підключаються дроти від мережі.
Встановлений ротор крильчаткою, який переміщує воду. При роботі виходить розрідження на вході і необхідний тиск на виході.
Всі типи циркуляційних насосів ділять на 2 типу: «сухі» (сухий ротор) і «вологі» (вологий ротор).
В насосах «сухого» типу ротор не контактує з рідиною опалювального контуру, оскільки ізольований від неї спеціальним кільцем — ковзаючим ущільнювачем. Дані насоси характеризуються високим ККД, який становить 85%. Але при роботі такого насоса проводиться шум. Габарити таких циркуляційних насосів вельми більше. Також до таких насосів необхідна особлива підводка труб опалювального контуру. Дані насоси вимагають періодичного обслуговування. Насоси такого типу ставляться в котелень, які забезпечують теплом парочку будинків, одне промислове підприємство.
В насосах «вологого» типу ротор контактує з рідиною-теплоносієм, статор є ізольованим. Оскільки при взаємодії з рідиною проводиться змащення запчастин ротора, такі циркуляційні насоси працюють безшумно.
Як правило, такі циркуляційні насоси оснащені вбудованим ступінчастим регулятором швидкості. Циркуляційний насос «вологого» типу працює роками і навіть десятки років без обслуговування. Такі циркуляційні насоси характеризуються невисоким ККД — до 65%. Встановлюються насоси цього типу в побутових опалювальних системах, оскільки мають невеликі габарити, безшумні.
Вибір циркуляційного насоса
При виборі циркуляційного насоса зверніть увагу на такі його основні параметри як продуктивність, тиск насоса і напір, умови використання (тип рідини в опалювальній системі, об'єм приміщення, температура (рідини і повітря в приміщенні), діаметр встановлених труб.
Також є й інші аспекти, наприклад, габарити, складність обслуговування, рівень створюваного шуму при роботі.
Так, чим менший розмір насоса, тим бесшумнее він буде працювати.
Продуктивність насоса — це кількість перегоняемой технічної рідини, а також її витрата під час роботи насоса при мінімальному завантаженні. Є формула для розрахунку продуктивність роботи насоса: Q = N /(t2-t1), де Q — це продуктивність роботи, N — потужність котла опалення, t1 — температура технічної рідини в «обратке» опалювального контуру, t2 — температура технічної рідини при подачі в опалювальний контур (відразу на виході з опалювального котла).
Тиск насоса — це рівень, на який обладнання піднімає воду з опалювальної системи. Такий рівень вимірюють в метрах водяного стовпа, атмосферах. Даний параметр завжди вказують в інструкції до циркуляційного насосу, на насосі.
Також на роботу циркуляційного насоса істотно впливають різні зовнішні фактори. Так, температура повітря впливає на кількості тепла, яке потрібно для обігріву приміщення. Щоб насос не перегрівався під час роботи слід знати основні параметри встановленого опалювального котла та системи опалення.
Чим більше діаметр встановлених труб, тим більше води в опалювальній системі і тим більш потужний необхідний циркуляційний насос. Слід пам'ятати, що теплоносій з незамерзаючої рідини володіє в'язкістю, яка відрізняється від в'язкості води. Так, слід купувати більш потужний насос при роботі з даною рідиною.
Коли циркуляційний насос буде використовуватися в парі з наявним контуром природної циркуляції, то ймовірна підвищене навантаження на насос. Тут також слід купити циркуляційний насос великої потужності.
Не слід встановлювати насос, розрахований на 1 дюймові труби в систему з трубами діаметром 1,25 дюйма через перехідники, оскільки не буде забезпечений необхідний напір.
Важливим параметром циркуляційного насоса є споживана потужність. Такі насоси споживають від 50 до 200 Вт. Потужність має значення лише в тому випадку, коли насос буде включений постійно.