Автомобільні холодильні прилади (автохолодильники, автомобільні холодильники) — це обладнання, яке потрібно для збереження свіжості продуктів в дорозі. Холодильники для машин можуть бути різних типів, мати різні системи охолодження, можуть навіть володіти функцією нагріву.
Автомобільні холодильники бувають зовнішніми і вбудованими. За типом охолодження холодильники для авто ділять на компресорні або компресійні, термоелектричні і абсорбційні.
Автохолодильник може мати харчування від вбудованої, бортової мережі машини (12 і/або 24 В), від побутової мережі (220 В) або працювати на газ (бутан / пропан).
Компресорні автомобільні холодильники є самими поширеними в побуті, вони дуже економні, але в якості автомобільних холодильників використовуються рідше за інших, оскільки мають високу чутливість до ударних навантажень.
Абсорбційні холодильники, як правило, застосовують на так званих «автодачі» або при тривалих туристичних поїздках з довгими привалами.
найпопулярнішими автомобільними холодильниками є термоелектричні холодильники, оскільки вони можуть охолодити, так і нагріти потрібні вам продукти.
Термоелектричний метод охолодження, як правило, застосовують у холодильниках з невеликою ємністю. Ємні холодильники для машин мають абсорбційним охолодженням. Найбільш місткими є компресорні холодильники.
Для підтримки температури і охолодження продуктів застосовують і ізотермічні сумки, ізотермічні контейнери. Для швидкого заморожування продуктів використовують спеціальні морозильні камери.
Типи автохолодильників
По конструкції будь автохолодильники являють собою спеціальні контейнери з стінками з міцного матеріалу. Стінки є подвійними, весь простір між стінками заповнена спеціальним теплоізоляційним матеріалом. Як правило, в якості спіненого матеріалу застосовують різні полімери. Комірчаста структура полімерів робить матеріал легким, не дає відбуватися обміну тепла з навколишнім середовищем.
Головним критерієм відмінності всіх автомобільних холодильників є встановлений активний елемент, який відповідає за вироблення та підтримання холоду. За типом такого елемента і класифікують холодильники для авто.
Перед тим, як купити автохолодильник потрібно ознайомитися з найпопулярнішими різновидами цього обладнання. Кожен тип холодильника для авто має свої як плюси, так і мінуси, нюанси застосування. Вибір автомобільного холодильника залежить як від вимог до такого обладнання, так і від умов його застосування.
Ізотермічний автомобільний холодильник простий, недорогий і доступний варіант холодильника для машини, який, по суті, не є таким. Це спеціальна сумка-термос з високою надійністю, але без активного елемента. Стінки такої сумки можуть бути зроблені не тільки з пластику, але і з щільної синтетичної тканини, яка з внутрішньої сторони покрита тепловідбивним шаром. Всі продукти, які ви хочете перевозити в такій сумці-холодильнику потрібно попередньо охолодити в іншому місці. Для найбільшого утримання холоду в таку сумку кладуть спеціальний акумулятор холоду, який представляє собою контейнер, заповнений гелем або рідиною з великою теплоємністю.
Великий плюс такого ізотермічного автохолодильники — його незалежність від джерела живлення. Сумка-термос не потребує живлення від АКБ машини, її дуже просто транспортувати. Також така сумка важить дуже мало, її зручно носити. Вартість сумки дуже низька. Але є і мінус — час утримання холоду обмежено. Так, заморожені продукти в такій сумці растаят приблизно за 1 добу.
автохолодильник Термоелектричний обладнаний спеціальним елементом Пельтьє. Так, при проходженні струму через напівпровідникову пластину остання починає нагріватися з одного боку і охолоджуватися з іншого. Охолоджувана сторона елемента Пельтьє звернена всередину такого автомобільного холодильника, тепла розташована зовні. В такому холодильнику встановлені вентилятори.
Головна перевага термоелектричного автохолодильники — це його висока надійність. Також плюс цього холодильника — це можливість створювати конструкції різних форм і габаритів. Найменші холодильники такого типу можуть мати ємність від 1 л. Таким холодильників не страшні потрясіння, вони відмінно працюють навіть при їзді по бездоріжжю. Також деякі такі холодильники можуть працювати в режимі нагріву, що дозволить перекусити теплою їжею.
Недоліки такого типу автомобільного холодильника порівняно обмежена потужність, мале зниження температури (від 10 до 30°С нижче від умов навколишнього середовища, але не менше +3°С). Для надійної роботи і тривалого утримання холоду фахівці рекомендують класти в такій холодильник холодні продукти. Також до неприємних моментів можна віднести зростаючий шум від вентилятора по мірі зносу останнього.
Низькотемпературна камера — це невелика морозильна камера, яка використовує такі ж способи охолодження, як і у звичайних холодильників для машин, але може забезпечити різницю температур між навколишнім повітрям і камерою 40°С. Найменша температура всередині камери — до -22°С. Після припинення подачі живлення нормальні температури продуктів будуть збережені протягом 6 ч. Низькотемпературні камери коштують більше простих автохолодильників, володіють великою вагою. Серед переваг такої камери низька температура охолодження, швидка заморозка.
Абсорбційний автомобільний холодильник працює за принципом відводу тепла спеціальної циркуляційною системою. За рахунок різниці тиску і температури в контурі теплоносій швидко поглинає енергію і вивільняючи її назовні. Теплоносієм виступає вода і різні водні розчини або аміак. Для живлення потрібно АКБ машини або побутова мережа. Також можлива робота від зрідженого газу.
Перевагою такого холодильника для машини є його екологічність, безшумність при роботі, велика швидкість охолодження. По стійкості до трясці це обладнання розташовується посередині між компресорними і термоелектричними холодильниками. Мінуси такої техніки — чутливість до нахилу, велику вагу системи охолодження, немає компактних моделей, тому найменший обсяг такого холодильника дорівнює 20 л.
Компресорний автохолодильник — це зменшена модифікація простого кухонного холодильника. Принцип роботи — фазовий перехід, коли при перекачуванні холодоагенту (це фреон) під тиском він випаровується і конденсується. При цьому поглинається тепло, яке поступає назовні за межі камери.
Основна перевага такого обладнання — велика продуктивність. Такий холодильник для авто швидко охолодить багато продуктів до дуже низьких температур. Коли інші типи холодильників рідко забезпечують температуру менше нуля, компресорні моделі можуть тримати 18-25° морозу.
Недоліки таких холодильників — велику вагу, досить складна конструкція, велика ціна. Всі холодильники такого типу мають ємностями більше 20 л. Обладнання стійка до вібрації, але при трясці порушується циркуляція фреону, що веде до порушення роботи обладнання.
Вибір автомобільного холодильника
Перед тим, як купити автохолодильник слід дізнатися основні критерії відбору такої техніки, мати список вимог до обладнання, знати, для чого купується холодильник, при яких умовах і як часто він буде працювати.
Обсяг автомобільного холодильника. Для перевезення прохолодних напоїв або перекус в дорогу вам підійде практично будь-яка компактна модель автохолодильники з ємністю до 10 л. такі холодильники для машини комфортно переносити, вони заберуть трохи місця в машині. Для дуже рідкісного застосування можна навіть використовувати сумку-термос. Якщо потрібно повноцінний холодильник, слід купити автохолодильник термоелектричний. Коли вам потрібно запастися їжею в тривалу поїздку, поїхати на пікнік на машині, то потрібно звернути увагу на більш місткі моделі. Оптимальна ємність таких холодильників для машин — від 20 до 30 л. На такі холодильники можна покласти запас їжі на день для великої компанії або на парочку днів для 2 осіб. Коли холодильник у авто буде застосовуватися часто і в жарку погоду, потрібно купити компресорний автохолодильник або абсорбційний холодильник. Для рідкісного застосування цілком достатньо термоелектричного обладнання.
Форм-фактор автомобільного холодильника. Коли холодильник безперервно знаходиться в авто, краще всього придбати модель стаціонарного виконання, яка ставиться між сидіннями. В таких моделях не потрібні ручки для перенесення. Коли ж автохолодильник часто переносити, слід брати модель з великими ручками або однією ручкою зверху. Є і моделі, до яких кріпляться плечовий ремінь.
Харчування автомобільного холодильника. Самими популярними є моделі, що працюють від прикурювача. Найпоширенішим стандартом напруги електромережі машини є 12 Ст. Під нього і зроблені більшість холодильників для машин. Але, приміром, на вантажівках бувають мережі 24 В, на що слід звернути увагу. Є ряд моделей, які підтримують роботу в обох вищевказаних мережах. Багато аксесуари в комплекті мають блок живлення для мережі 220 В, що дозволить використовувати їх будинку. Для роботи такого холодильника в авто слід придбати спеціальний інвертор.
Температура охолодження. Вибір температури охолодження буде важливий при покупці термоелектричного або абсорбційного автохолодильники. Компресорного холодильника для машини це стосується менше, оскільки його робота не залежить від умов навколишнього середовища. Додатково компресорний холодильник обладнаний терморегулятором, який дозволить виставити потрібний робочий режим. В термоелектричних моделях такого терморегулятора немає. Як правило, мінімальна температура у бюджетного обладнання не перевищує 3-5°C. Но зачастую такая температура достигается лишь в прохладную погоду, когда на улице до 20°С. В жару, когда температура окружающей среды 35-40°C холодильники держат до 10-20°С. Вот почему, если вы хотите купить недорогой термоэлектрический автохолодильник, требуется узнать не теоретический температурный порог, а МАХ разность температуры. Когда разность температур меньше 10°С покупать такой холодильник для машины нет смысла. Если вы хотите не только охлаждать продукты, но и покушать в зимний период теплой следует приобрести термоэлектрический автомобильный холодильник. Він дозволить підтримувати велику температуру (50-60°C), чого вам цілком вистачить.
Мощность автомобильного холодильника. Когда вы будете класть в автохолодильник предварительно охлажденные продукты, то мощность оборудования критического значения не имеет. Так, для экономии зарядки АКБ рассматривайте модели небольшой мощности, до 1 Вт/л. Если же хочется быстро охлаждать продукты «комнатной» температуры, охлаждать скоропортящиеся продукты, следует приобрести холодильник для машины с мощностью побольше, например, от 2 Вт на литр объема. Самыми энергоэффективными являются автохолодильники с компрессором, самым энергозатратными — термоелектричні.