Клейовий пістолет (термопістолет) — це обладнання, яке використовують меблевики, будівельники, моделісти, радіоаматори, конструктори, дизайнери, флористи для склеювання матеріалів. Також пістолет клейовий дозволить створювати поліуретанові візерунки і фігурки, картини, друку на будь-яких матеріалах. Термопістолетом можна склеїти практично будь-які матеріали, сфера його застосування настільки широка, що простіше сказати, де його можна використати. Пістолет не застосовують для кріплення нагріваються в процесі роботи виробів і деталей, для поклейки матеріалів до бетону, штукатурці, декільком типам поліетилену.
В роботі термопістолет використовує універсальний клей, який не має різкого запаху, повністю твердне за 1-3 хвилини, міцно склеює папір, дерево, картон, тканини, шкіру, гуму, пластмаси, метали, сталі, кераміку і так далі і в будь-яких поєднаннях. Перед застосуванням клею поверхні слід очистити і знежирити.
Принцип роботи і пристрій клейового термопістолети
Чим конструктивно простіше термопістолет, тим він надійніший. В клейовому пістолеті мінімум комплектуючих, що відрізняються високою надійністю, захищені від поломки. Термопістолет обладнаний ручкою і стовбуром з основними елементами пристрою.
Так, де в простому пістолеті варто курок, в клейовому розташоване приймальне отвір, необхідний для установки клейових стрижнів. Після установки стрижнів в корпус вони підходять через муфту в спеціальну плавильну камеру, де стоїть ТЕН (нагрівальний елемент). Частина стрижня в цій камері розплавляється до текучого стану. Коли далі виконувати подачу в камеру твердої частини стрижня, створюється надлишковий тиск, який виштовхує розплавлені клей через сопло.
Конструктивно клейовий пістолет складається з таких елементів: клейовий стрижень, механізм подачі, напрямна муфта, кабель, курок, сопло і плавильна камера.
- Корпус виконує 2 функції: тримає всі комплектуючі термопістолети разом і є зручною підставкою для встановлення пістолета в необхідному положенні під час перерв у роботі. Так, коли клейова маса розплавлена, пристрій небажано тримати носиком вгору тривалий час, додатково не рекомендується класти пристрій на бік, коли воно включено, оскільки це може призвести до перегріву корпусу і поломки термопістолети. Для установки пістолета в правильному положенні знизу його ручки є майданчик, в передній частині дула є відкидна підставка, зроблена з дроту або пластику. Корпус виготовляється з жорсткого пластика, оскільки всередині є запчастини, які нагріваються. Також пластик має невелику вагу, що дозволяє отримати вага термопістолети до 300 р. Зовні рукояті можуть бути встановлені протиковзкі накладки з гуми.
- Подаючий механізм контактує зі стрижнем і називається кільцевим штовхачем. Це пластикове або металеве, гладке або з зубом кільце. Після передачі на нього зусилля важеля кільце трохи провертається в вертикальній площині, що дозволяє механізму захопити стрижень і тягнути його за ним у бік плавильної камери. Курок може бути карусельного або повзункового типу.
- Напрямна муфта є гумовою трубкою, один кінець якої надітий на плавильну камеру, в інший надходить клейовий стрижень. Ця деталь має 2 функції: обхват твердого стрижня для запобігання витікання клею з термокамери в корпус і є температурним містком. При перегріві механізму клейового пістолета муфту можна пошкодити. Коли застосовуються різні стрижні, то для їх заміни слід відрізати частину, яка увійшла в муфту і вставити новий стрижень. Залишки попереднього стрижня слід видавити через сопло.
- Нагрівальна камера є металевою трубкою, на якій розташований нагрівальний елемент. Там може бути встановлено кілька нагрівачів, нагріваючих стрижень в різних місцях. Від нагрівального сайту безпосередньо залежить продуктивність і потужність клейового пістолета. Чим більше обсяг такої камери, тим ширше прогрівається ділянку стрижня. Швидкість прогріву залежить від потужності нагрівального елемента.
- Сопло (форсунка, дюза) з одного основним завданням — додання необхідної форми виходить клейової маси, дозування клею. Залежно від типу й ціни термопістолети встановлена прямоточна форсунка або форсунка з клапаном. Перша забезпечує необхідну товщину клейової маси на виході, дозування проводиться подаючим механізмом. Недолік: невеликі втрати клею, оскільки при досягненні певного рівня плинності він просто витікає назовні. Коли форсунка обладнана клапаном, всередині є підпружинений кулька, що перекриває вихід клею, поки курком не буде створено надлишковий тиск для розблокування каналу. Іноді така кулька не повністю перекриває отвір. Це необхідно на випадок, коли камера перегрівається і клей стане занадто текучим, його надлишки виведуться назовні. Сопло виробляють з металу, воно обладнано захисним кожухом. Коли зйомне сопло, в комплекті можуть бути кілька насадок для одержання клейового шару різних форм. Кріплення сопла до термопистолету допомогою різьбового з'єднання.
Параметри для вибору термопістолети
Пере тим, як купити клейовий пістолет придивіться до його основним характеристикам.
- Швидкість нагріву і потужність. Під потужністю розуміють кількість ватів електроенергії на годину, які споживає нагрівальний елемент. Чим більше цей параметр, тим менше часу потрібно на розплавлення клею, але слід враховувати продуктивність і економічність. Наприклад, поєднання великої плавильної камери і не надто сильного Тена, який забезпечує необхідну температуру — це споживання меншої кількості електроенергії, ніж у випадку з потужним Теном і невеликою камерою. Також зменшиться ризик перегріву пристрою. Як правило, професійний клейовий пістолет споживають 300 Вт і розрахований на стрижні з діаметрами до 45 мм. Для робіт зі стрижнями з діаметрами 7-11 мм використовуються пістолети з нагрівальними елементами на 30-150 Вт. Деякі моделі мають в нагрівальній камері датчик температури для забезпечення автоматичного регулювання потужності. Так, перед включенням камера холодна і споживання електрики є максимальним (200 Вт), при досягненні необхідної температури включається економний або стандартний режим і споживання електрики падає до 15-40 Вт.
- Температура розплаву. Оскільки термопістолет застосовується для роботи з різними матеріалами, потрібно враховувати, що у них різна «переносимість» нагрівання і для деяких потрібно клей з меншою температурою плавлення. Так, для паперу і різних тканин використовуються пристрої, їх розігрівали клей до температури 105°С. Є термопістолети, які можуть працювати в декількох режимах, як правило на 105, 165 і 200°C
- Продуктивність. Це дуже важливий параметр, на який слід звернути увагу перед тим, як купити термопістолет. Параметр визначає кількість клею, яку буде подано з сопла за деякий час. Різні моделі клейових пістолетів мають різні значення цього параметра в межах від 5 до 30 г/хв Також придивіться до часу плинності клею. Відповідно, за продуктивністю роботи пристрою виділяють професійні і побутові моделі.
- Тип джерела живлення. Термопістолети можуть працювати від мережі, від акумуляторної батареї (від 45 хвилин до 2 годин) і бути полуавтономными ( відстібними кабелем живлення, після чого температура в плавильній камері зберігається до 10-15 хвилин). Також популярними є бездротові клейові пістолети, використовувані з док станцією. Док станція також має додаткову перевагу — ємність для збору клею.
- Довжина і діаметр клейового стрижня. Напівпрофесійні і стандартні клейові пістолети розраховані на роботу зі стрижнями діаметром 7 і 11 мм (7-8 і 11-12 мм). Професійні пристрої використовують стержні діаметром до 45 мм., Довжина стрижня різна, від 40 до 200 мм. Є різні кольори стрижнів — жовтий, синій, чорний, з блискітками. Так маркуються стрижні для різних завдань, також це стане в нагоді при декоруванні.
- Механізм подачі. Головна відмінність полягає в наявності або відсутності курка або в конструктивних особливостях останнього. Коли курка у клейового пістолета немає, значить стрижень необхідно подавати в камеру плавки вручну, що незручно і малопрактично. Така конструкція володіє тільки однією перевагою — відсутністю ризику вивести з ладу механізм протяжки. Але це ж є м недоліком, оскільки під час ручного попадання стрижня в камеру плавки збільшується ризик зламати напрямну муфту, що, як правило, веде до виходу з ладу всього клейового пістолета. Коли курок є, то він є поворотним або протяжним. Поворотний курок зручніше, оскільки до нього додається менше зусиль, дозування клею виходить точніше.
- Наявність сопел насадок. Тут все просто — знімні насадки краще 1 вбудованої, чим їх більше, тим більш функціональним є термопістолет. Також перед тим, як купити клейовий термопістолет зверніть увагу на форму сопел з комплекту. Так, у комплекті крім круглих можуть бути плоскі насадки. Насадки повинні закручуватися і відкручуватися без використання стороннього інструменту.
Додаткові опції клейового термопістолети
Наявність додаткових можливостей збільшить комфорт роботи з термопістолетом, що особливо важливо, коли клейовий пістолет купується для частого регулярного і тривалого застосування.
- Регулятора температури. Це функція, яка покаже ступінь універсальності клейового пістолета. Якщо такий регулятор є, то пристрій можна запросто використовувати для робіт з великою кількістю будь-яких матеріалів.
- Автоматична електронне регулювання температури. Це автоматична система, яка потрібна для перемикання роботи обладнання між 3 режимами роботи — включаються розігрів, робоча температура і режим економії енергії при «очікуванні».
- Індикація готовності. У разі, коли плавильна камера нагріву набирає необхідну для роботи температуру, на корпусі пристрою загоряється встановлений світлодіод. Завдяки такій функції істотно подовжується період безвідмовної служби пристрою, оскільки користувач не буде намагатися видавити з інструменту ще не розігрітий і не розплавлений клей, додаючи тим самим надмірні зусилля на встановлений механізм подачі.
- Підсвічування. Це опція для зручної роботи в погано освітлених місцях або приміщеннях.
- Оглядове віконце. Таке пристосування є фактично у всіх моделях клейових пістолетів. Оглядове вікно стане в нагоді, коли є необхідність замінити довгий стрижень або проконтролювати як йде в камеру плавки короткий. Це дозволить запобігти пошкодження муфти.
- Підставка. Наявність встановленої відкидається підставки є обов'язковим. Але в різних моделях клейових пістолетів дана деталь забезпечує необхідну стійкість електроінструменту, тому слід звертати на неї увагу перед тим, як купити термопістолет клейовою.
- Комплектація. Тут все залежить від компанії виробника і моделі клейового пістолета. Так, в комплекті з термопістолетом може поставлятися фірмовий кейс, різні набори стрижнів для певних робіт, спеціальний термостійкий килимок, з якого дуже просто зчищати капає клей.