Шліфувальний верстат — це високопродуктивний електроінструмент, який широко використовується на заключних етапах виробництва різних виробів. Він застосовується для високоякісної чистової механічної обробки різноманітних деталей. Шліфувальні верстати знаходять своє застосування в промисловості, на підприємствах з виробництва різної меблів і так далі. Залежно від застосовуваного матеріалу, шліфувальні верстати поділяються на ті, що працюють з металом, і ті, що працюють з деревом.
Шліфувальний верстат по дереву
Шліфмашина по дереву застосовується для остаточного якісного вирівнювання різних поверхонь, доведення рівня шорсткості даних поверхонь до необхідної величини. Також вони необхідні для створення дуже рівних і гладких поверхонь у всіляких заготовок і виробів, які зроблені з масиву деревини, так і з деревного матеріалу. Шліфувальний верстат може використовуватися як до облицювання поверхні, так і після покриття лаком та іншими оздоблювальними матеріалами.
Шліфувальний верстат по дереву використовують для оперативного видалення нерівностей, які можуть мати форму підвищень або заглиблень. Шліфувальний верстат застосовується для обдирання задирок, видалення наявного грата, зняття напливів лаку і грунтовки, внутрішньої шліфування різних заокруглень і так далі.
Шліфувальний верстат по металу
запросто працює з різними матеріалами, наприклад, з легованої і простий високоміцної сталлю, всілякими кольоровими металами. Заготовки, які можна обробляти на шліфувальному верстаті по металу можуть мати форму кола, чотирикутника, можуть бути плоскими. Шліфувальний верстат по металу дає можливість швидко і з мінімальною витратою часу обробити великого діаметру труби і кругляки.
В залежності від типу обробки та способу подачі заготовок, шліфувальні верстати можуть застосовується для таких цілей:
- якісного шліфування криволінійних поверхонь з вільної шліфувальною стрічкою;
- оперативної обробки різних плоских поверхонь при нерухомому робочому столі, із застосуванням ручного пересувного прасування і робочого столу, механізованого переміщення робочого столу і ручним переміщенням прасування;
- обробки різних брускових і щитових заготовок, наявних у них торців і бічних кромок;
- проміжного шліфування різного роду лакофарбових покриттів заготовок.
Стрічковий шліфувальний верстат і його конструкція
Сьогодні купити шліфувальний верстат не проблема, оскільки на ринку є багато моделей цього устаткування від вітчизняних та зарубіжних виробників. Різні моделі шліфувальних верстатів відрізняються продуктивністю і конструкцією. Об'єднує всі шліфувальні верстати те, що всі вони обладнані таким важливим робочим органом, як абразивна стрічка, яка, як правило, поєднана в кільце і знаходиться між спеціальними обертовими з певною швидкістю міцними барабанами.
В будь-якому шліфувальному верстаті один з встановлених барабанів є ведучим, інший — веденим. Так, перший з них оснащений механічною трансмісією на основі якісної пасової передачі. Ремінна передача дозволяє передавати на барабан обертальний момент, що отримується від встановленого на шліфувальному верстаті електричного двигуна. Фактично всі стрічкові шліфувальні верстати зроблені так, що швидкість обертання ведучого барабана, і, як наслідок, швидкість переміщення стрічки, оператор може змінювати в будь-який момент. Це дає можливість дуже просто обробляти всілякі поверхні до необхідного ступеня.
Так, абразивна стрічка шліфувального верстата може бути розміщена вертикально або горизонтально. Також існують моделі шліфувальних верстатів, в яких абразивна стрічка встановлюється під кутом. Будь-яка абразивна стрічка кріпиться на наявній високоміцної станині. На станині буде знаходиться заготовка, яку необхідно обробити. Заготовки, розташовані на шліфувальному верстаті, можуть утримуватися людиною вручну або особливими спеціальними пристосуваннями. Дані пристосування істотно полегшують роботу майстрів і дають можливість зробити процес обробки будь-якого виробу і заготівлі ще більш безпечним для людини і результативним.
Стіл шліфувального верстата проводиться з спеціальних високоміцних металевих листів або ж з досить товстих дощок. Якщо в конструкції шліфувального верстата передбачено металевий стіл, то у вас буде можливість здійснювати заточку більш складних заготовок і виробів. Довжина робочої частини будь-шліфувального верстата і абразивної стрічки безпосередньо залежить від довжини оброблюваних на обладнанні виробів. Так, якщо заготовка має меншу довжину, ніж наявна на шліфувальному верстаті робоча поверхня, її обробка буде проходити значно комфортніше і вийде більш якісною. Наприклад, при довжині встановленої на шліфувальному верстаті абразивної стрічки 5,0 м можна запросто обробити заготовки довжиною до 2,5 м.
Шліфувальний верстат може бути обладнаний рухомим або нерухомим робочим столом, може бути пристроєм з вільної абразивною стрічкою. Також є широколенточный шліфувальний верстат, який обладнаний спеціальним робочим столом у вигляді гусениці. Стіл в такому шліфувальному верстаті також відіграє роль органу подачі стрічки. У шліфувального верстата зі столом абразивна стрічка встановлюється горизонтально, у шліфувального верстата з вільною стрічкою її можна легко змонтувати різними способами.
Оскільки процес шліфування має на увазі утворення великої кількості дрібного пилу, будь стрічковий шліфувальний верстат забезпечений однією чи декількома спеціальними витяжками високої потужності. Ці витяжки потрібні для видалення більшої частини пилу під час проведення шліфування.
Шліфувальний верстат будь-якого типу працює завдяки наявному електричному двигуну, потужність, як правило, 2,8 кВт. Якщо встановлено такий електричний мотор, то швидкість переміщення абразивної стрічки буде приблизно 20 м/с.
Шліфувальна або абразивна стрічка
Будь-стрічковий шліфувальний верстат обладнаний абразивною стрічкою. Шліфувальні стрічки поділяють на 3 основних типи стрічки на синтетичній основі, стрічки на комбінованій основі і стрічки на паперовій основі.
Так абразивна стрічка на синтетичній основі досить невибаглива під час зберігання і подальшої підготовки до застосування. Також така стрічка має найвищу міцність.
Абразивна стрічка на комбінованій основі є примхливою при зберіганні і подальшій підготовці до використання, але дає більш високу якість будь відшліфованої з її допомогою поверхні. Шліфувальна стрічка на комбінованій основі дешевше стрічки на синтетичній основі, але має властивість зношуватися швидше зношуватися і володіє меншою міцністю. За допомогою комбінованої стрічки можна відмінно відшліфувати плиту з різною товщиною в різних її місцях. Варто пам'ятати, що якщо використовувати таку стрічку узимку в неопалюваних цехах або майстерень, де тримається низька температура вона дуже швидко вийде з ладу.
Абразивна стрічка на паперовій основі є примхливою у всіх відносинах, також вона володіє найменшою міцністю, але дає найвищу якість шліфування і коштує менше інших видів стрічок.
Вибір абразивної стрічки, звичайно ж, залишається за вами. Пам'ятайте, що від даної стрічки безпосередньо залежить якість відшліфованої поверхні.
Є кілька типів шліфувальних стрічок, які можна поділити в залежності від зернистості і знімання матеріалу з оброблюваної поверхні. Так абразивна стрічка Р120 дозволяє зняти матеріал у проміжку від 0,01 до 0,03 мм, Р100 — від 0,02 до 0,05 мм, Р80 — від 0,05 до 0,01 мм, Р60 — від 0,1 до 0,15 мм, Р50 — від 0,15 до 0,20 мм, Р40 — від 0,2 до 0,5 мм, Р36 — від 0,5 до 1 мм.
Також слід дотримуватися рекомендованих показників тиску встановлених на шліфувальному верстаті натяжних валів. Так, для абразивних стрічок, які вироблені на синтетичній основі верхня межа тиску може бути від 4,5 до 5,5 Бар, нижній — від 3,5 до 4,5 Бар. Для абразивних стрічок, які зроблені на комбінованій основі верхньою межею тиску є показник від 2,5 до 3,5 Бар, нижнім — від 1,5 до 2,5 Бар. Також для абразивних стрічок, виготовлених на паперовій основі верхньою межею тиску є число від 1,5 до 2,5 Бар, нижнім — від 1,0 до 1,5 Бар.
Варто відзначити, що з метою суттєвого скорочення витрат під час застосування шліфувального верстата, обладнання повинно працювати на максимум, необхідно завантажувати встановлений верстат на всі 100%. Для того, щоб уникнути надмірного навантаження на наявні барабани, потрібно збільшувати швидкість проведення шліфування.
Буває, що в процесі роботи зі шліфувальним верстатом навантаження на встановлений електричний мотор скаче. Цього не слід допускати, адже за таких стрибків суттєво зменшується швидкість проведення шліфування.
Необходимо также помнить, что чем больше швов есть на абразивной ленте, тем хуже качество отшлифованной поверхности и тем меньше будет продолжительность качественной работы такой ленты. Это не странно, поскольку шов — это самое слабое место ленты. Норма швов для любой абразивной ленты — 1 или 2.
В случае, когда шлифовальная лента имеет незначительные повреждения по краям, их нужно обрезается с немного большим радиусом, что даст отличную возможность сэкономить на покупке ленты. Также на продолжительность бесперебойной работы абразивной ленты непосредственно влияет ее толщина. Толщина шлифовальной ленты от различных производителей разная.
Хранить абразивную ленту нужно в упаковке. Шлифовальные ленты, которые сделаны на бумажной и комбинированной основе требуется вывешивать за несколько дней до начала применения на станок или на отведенное для этого другое место. Абразивные ленты, которые произведены на синтетической основе вывешивать не обязательно, но желательно. Вывешивание лент для шлифовального станка требуется для того, чтобы за несколько дней абразивная лента приняла влажность и температуру, которые есть в помещении ее последующей эксплуатации. Это способствует ее качественному и длительному применению.
Необходимо помнить, что если лента хранилась неправильно или она повреждена, то могут появится такие дефекты при шлифовании, как продольные и поперечные полосы, различные царапины, очень быстрые засаливание или выход из строя абразивной ленты, завальцовывание кромок обрабатываемой заготовки, появление разнотолщинности заготовки после обработки, сход или разрыв ленты, малая шероховатость поверхности ленты, появление на заготовках остатков следов от предыдущей ленты, которой производилось шлифования.