Напівавтоматичне зварювання MIG/MAG або Metal Inert Gas / Metal Active Gas — це надійна дугове зварювання з допомогою плавким дроту або електрода. Проводиться така зварювання в середовищі інертного або активного газу, при цьому подача електрода здійснюється в напівавтоматичному або автоматичному режимі.
Цей тип зварювання використовується для зварювання різних сталей (в тому числі високолегованих), алюмінієвих сплавів і так далі.
Напівавтоматичне зварювання забезпечує відмінну якість зварних швів на самих різних сплавах і металах різної товщини, можливість зварювання в будь-яких положеннях і при будь-яких умовах, високу продуктивність, невеликі витрати під час застосування активних захисних газів.
Також можливе поєднання з'єднуються під час зварювання матеріалів, наприклад, сталь-сталь, мідь-мідь, сталь-мідь і так далі.
Особливості зварювання MIG/MAG
Цей тип зварювання є високопродуктивним. Під час такої зварювання не виходить шлаку. Також при роботі виділяється невелика кількість диму. Але цей метод зварювання, як і інші, має кілька мінусів. Так, при зварюванні необхідно наявність балона з газом. Також даний тип зварювання володіє деякими обмеженнями щодо застосування на відкритому повітрі.
Даний метод зварювання можна проводити такими пристроями, як напівавтоматичні апарати для зварювання, інверторні напівавтоматичні апарати для зварювання та комплектами, що складаються з механізму подачі електродів і самого джерела дугового зварювання.
Дугове зварювання в середовищі захисних газів вельми популярна, оскільки має високу продуктивність. Також простим є процес автоматизації зварювання.
Принцип роботи зварювання MIG/MAG
Так, під час зварювання металевий дріт подається автоматично безпосередньо в місце зварювання за допомогою спеціального пістолета. Далі електрод плавиться в дузі. Зварювання називають напівавтоматичного, оскільки майстер самостійно переміщує наявну пальник уздовж шва.
Дріт у зварюванні цього типу є провідником струму і присадним матеріалом. Якість шва при зварюванні MIG-MAG сильно залежить від обраного майстром режиму роботи обладнання, вибору і витрат споживаного при зварюванні захисного газу. Так, для регулювання витрат газу слід застосовувати редуктор зі спеціальним витратоміром поплавкового типу.
Розвиток зварювання MIG/MAG і використання захисного газу
Розвиток цього типу зварювання відбувалося в кілька етапів. Це пов'язано з появою нових розробок у даній галузі. Першим джерелом для зварювання став спеціальний випрямляч, який складається з діодного складання та трансформатора. Це джерело для напівавтоматичного зварювання застосовується і сьогодні. Далі у розвитку джерел для цього типу зварювання став тиристор, який представляє собою сполучені керований діод і трансформатор. Остання з розробок у галузі джерел для зварювання — інвертор, який являє собою імпульсний джерело.
Варто відзначити, що розвивалися і захисні гази, що застосовуються при напівавтоматичного зварюванні. Першим використовуваним для такої зварювання газом став вуглекислий. Його, в деяких випадках застосовують і сьогодні. Також популярним на сьогоднішній день є двох - чи трьох інертний гази.
Захисний газ, подається безпосередньо в зону зварювання, захищає дугу і «ванну» для зварювання, в якій знаходиться розплавлений метал. Це необхідно, оскільки розплавлений метал є хімічно активним і може вступити в реакцію з використовується газом. Інертний газ, наприклад, гелій або аргон, не вступає в реакцію з металом при горінні дуги.
Сертифікована зварювальний суміш Ar+CO2 — один з кращих видів інертного захисного газу, що застосовується при зварюванні стали.
Конструктивные особенности и схема сварки MIG/MAG
Во время сварки кромки изделия быстро расплавляются имеющейся дугой. Дуга горит между электродом и поверхностью материала. Электрод по мере плавки поступает в дугу. Расплавленные кромка материала и электрод вместе образуют сварочную ванну. Все компоненты, берущие участие в сварочном процессе надежно защищены от воздействия извне инертным газом, который также поступает в зону сварки. По мере того, как мастер перемещает дугу образовавшаяся сварочная ванна кристаллизуется, создавая сварочный шов.
Так у зварювальному процесі беруть участь і створюються такі компоненти:
- Пальник використовуваного зварювального апарату.
- Сопло пальника.
- Токоподводящий наконечник в соплі.
- Електрод.
- Утворилася зварювальна дуга.
- Створюваний зварювальний шов.
- що Виникає від плавки зварювальна ванна.
- Метал поверхні.
- Краплі розплавленого металу електрода.
- Газова захист.
Всі зварювальні апарати, які підходять для проведення зварювальних робіт з типом MIG/MAG можна класифікувати відповідно наступною схемою.