Аргонодугове зварювання TIG — це метод, застосовуваний для зварювання різних металів і сплавів із створенням якісного зварного шва. Швидкість зварювання за цим методом у порівнянні з типів зварювання MIG/MAG кілька повільна. Метод зварювання з використанням постійного струму застосовують для різних типів сталі, з використанням змінного струму — для сплавів алюмінію.
Плюси аргонодугового зварювання TIG — це створюваний акуратний шов при роботі з металами і сплавами будь-якої товщини, повна відсутність під час зварювальних робіт бризок. Також завдяки цьому способу майстер може варити деталі і заготовки невеликої товщини. Є можливість варити деталі і заготовки в різних просторових положеннях.
Майстер має можливість безперервно спостерігати за створюваним їм швом, що неодмінно стане в нагоді під час зварювання в напівавтоматичному режимі. У майстра є можливість краще виставити необхідні параметри дуги. Також при використанні аргонодугового зварювання не потрібно засипати або прибирати шлак і флюс.
Варто виділити і простоту у проведенні механізації та автоматизації зварювального процесу. До плюсів можна віднести і порівняно малу вартість зварювальних робіт із застосуванням в якості захисту активних газів.
Як і всіх інших способів, цей також має деякі недоліки, наприклад, високі вимоги до досвіду майстра, не занадто висока продуктивність і необхідність використання балона з газом.
Метод аргонодугового зварювання TIG реалізується за допомогою зварювального апарату для зварювання і інверторного зварювального апарату для зварювання.
Принцип роботи аргонодугового зварювання TIG
- Зварювальна дуга.
- Захисна газова атмосфера створюваної дуги.
- Зажим використовуваного електрода.
- Сопло.
- Металевий тугоплавкий електрод.
- Утворилася зварювальна ванна.
- Метал основи.
Так, під час зварювання в зону створеної дуги через спеціальне сопло безперервно надходить використовується захисний газ. Тепло, яке виробляє дуга розплавляє метал основи і при виконанні зварювальних робіт із застосуванням плавкого електрода, електродний дріт.У процесі зварювання за технологією TIG беруть участь і створюються такі основні компоненти:
Розплавлений таким чином метал створює зварювальну ванну, потім кристалізується і відбувається створення шва. У разі, коли зварювання проводиться неплавким електродом останній не буде розплавлений. Так, витрата електрода викликаний випаровуванням деякої кількості металу або невеликим оплавленням внаслідок використання підвищеного зварювального струму.
Зварний шов створюється за рахунок розплавлення кромок металу основи, або вводиться в зону зварювання присадочного металу. Захисними газами в процесі аргонодугового зварювання можуть бути інертні (наприклад, гелій або аргон) і активні (наприклад, водень, вуглекислий газ, азот, кисень) гази. Також в якості захисного газу можна використовувати суміші вищевказаних газів, наприклад Аг + СО2; Аг + Не; Аг + О2; СО2 + О2 і так далі.
Захисний газ, який застосовується під час аргонодугового зварювання, можна подавати по центру або збоку щодо електрода. Бічна подача газу відбувається при дуже великих швидкостях зварювального процесу з використанням плавкого електрода. Протяг і вітер під час проведення зварювання здуває струмінь газу, що може суттєво погіршити якість шва. У ряді випадків, особливо під час проведення зварювальних робіт електродами з вольфраму, для отримання необхідних властивостей створюваної дуги і з метою економії інертного газу застосовується захист кількома концентричними потоками даного газу.
Для зварювання різних активних і тугоплавких металів і, що проводиться електродами з вольфраму, для більш надійного захисту розплавленого металу від повітря застосовуються спеціальні камери. Такий процес називається «зварювання в контрольованому середовищі». Так, зварювані деталі і заготовки розміщують в спеціальні підготовлені камери. Потім з даних камер відкачується повітря і створюється вакуум (до 10-4 мм рт. ст.). Цей вакуум заповнюється інертним газом. Зварювання при цьому проводиться вручну або автоматично за допомогою дистанційного управління.
Для зварювальних робіт в контрольованому середовищі виробів з великими габаритами використовуються камери об'ємом до 470 кубометрів. Майстер при зварюванні знаходиться всередині такої камери в скафандрі з системою подачі кисню. Інертний газ, який заповнює камеру, постійно очищається.
Також для зварювання великогабаритних заготовок застосовуються спеціальні м'які переносні камери, які монтуються на поверхню заготовки, продуваються і заповнюються газом. При цьому проводиться ручне або механізоване зварювання. Також можуть застосовуватися і рухливі камери у вигляді додаткової насадки на сопло застосовуваної пальника. Зварювальні роботи із застосуванням таких переносних камер здійснюються в автоматичному режимі.
Теплофізичні властивості захисних газів при аргонодугового зварювання TIG
Эти свойства сильно влияют на дугу и форму создаваемого в процессе аргонодуговой сварки шва. Так, при одинаковых условиях использования дуга в атмосфере с гелия более «мягкая», чем в атмосфере с аргона. Также «гелиевая» дуга обладает существенно более высоким напряжением, вот почему создаваемый таким образом шов имеет большую ширину и меньшую глубину проплавления. Так, защиту в виде гелия применяют при сварке различных видов тонколистового металла.
Широкий діапазон застосовуваних під час аргонодугового зварювання захисних газів, що володіють сильно розрізняються властивостями, обумовлює широкі технологічні можливості для використання різних зварюваних металів, так і їх товщин.