Штроборіз — це високоякісне вузькоспеціалізоване електричне обладнання, яке служить для виготовлення широких і/або глибоких борозен в самих різних мінеральних основах. Так, можна працювати в бетоні, камені, цеглі, пінобетоні, гіпсі і так далі.
Сьогодні відповідно до стандартів будівництва будь-які інженерні комунікації в житлових приміщеннях необхідно робити у внутрішніх каналах-поглибленнях або просто в «штробах». Штроби використовують для прокладки силових і слабкострумових кабелів, водопровідних, газових, опалювальних, каналізаційних труб, трас системи кондиціонування.
Конструктивно борозник (бетоноріз) схожий на болгарку. Він має електромотор, який розташований під кутом, шпиндель, редуктор, кожух для захисту оператора, набір ручок, різні системи контролю і безпеки.
Однак борозник дає можливість істотно швидше, ніж болгаркою нарізати штроби. Також такі штроби будуть рівніше, їх краї будуть чистішими. Також застосовуючи штроборез ви не отримаєте такий запиленості приміщення. Також створювати штроби борозноробом набагато безпечніше.
Вибір штроборіза за параметрами штроби
Так, для прокладки електричних кабелів в гофре вам треба зробити штроби шириною до 20 мм, для монтажу труб штроби шириною від 45 до 60 мм. Штроби ще більшого розміру можуть робити пристрої з декількома дисками.
Найменша ширина канавки 3 мм або 6мм до 9 мм (в залежності від моделі). Ширина в ряді моделей виставляється автоматично. Ручна настройка ширини проводиться за допомогою ступеневого підбору прокладок.
Глибина пропилу, як правило, залежить від діаметра застосовуваного диска. Максимальну глибину пропилу дасть диска діаметром 230 мм. Глибина від 60 до 65 мм — це середня глибина пропилу, яку можуть зробити деякі штроборізи, більшість моделей ріжуть на глибину від 20 до 45 мм.
Характеристики штроборіза (бетоноріза)
Як правило, штроборіз обладнаний двома пільнимі дисками, встановленими на певній відстані один від одного. Так, за один прохід вийде 2 паралельних різу, між якими необхідно вибити матеріал для отримання штроби. Болгаркою потрібно різати в два заходи, при цьому лінії прорізу не будуть паралельними.
Борозник забезпечений спеціальними полозками і міцною платформою, яка обладнана опорними напрямними роликами. Платформу можна встановити в різних положеннях відносно осі обертання наявного шпинделя. Це дозволяє встановити потрібну глибину прорізу. Так, потрібно тільки притиснути інструмент до стіни і провести їм по намічених лініях.
Напрямні полозок борозники бувають пружними, що дає більшу захист майстру. Така система називається захистом від занурення. Так, пружні санчата електричного інструменту після виходу дисків з пропилу моментально повертаються в своє крайнє положення, при цьому закривається пиляльний диск.
Як правило, борозник має встановлений електричний двигун потужністю від 1400 до 2500 Вт. Варто відзначити, що штроборез з мотором потужністю 900 Вт важить приблизно 3,4 кг, але такі пристрої не підходять для створення канавок під сантехнічні комунікації. Штроборез з мотором потужністю 2000 Вт може важити до 8,5 кг і може зробити практично будь-які штроби, але таким пристроєм довго не попрацюєш, якщо штроби створюються в стелі.
Допоміжні системи борозника
Як правило, більшість штроборезов обладнані константною електронікою — це система, яка підтримує стабільну частоту обертання під навантаженням. При великих навантаженнях швидкість обертання шпинделя падає і автоматика сама додає потужності, що веде до підтримання продуктивності.
Також є система захисту від перевантажень, яка зупинить роботу бороздоробу при перевищенні допустимого порога, що дозволяє пристрою не перегріватися. Деякі моделі штроборізів мають 2 спеціальні індикатори зеленого та червоного кольору. Вони постійно показують, з якою швидкістю необхідно вести борозна. Якщо спалахнув червоний світлодіод - необхідно пригальмувати, горить зелений - все гаразд.
Деякі штроборізи обладнані системою контролю зношування встановлених на моторі щіток.
Є й система захисту від заклинювання, яка автоматично переведе штроборіз на неодружений хід при заклинюванні дисків. Потім спрацює електроніка та пристрій самостійно відключиться.
Також більшість моделей бетонорізів забезпечені системами, які відповідають за постійну плавність ходу електричного інструменту, стабілізацію його оснащення, зниження вібрації та шуму. Деякі моделі мають систему високотехнологічного зчеплення під назвою «муфта ковзання».
Дуже потужні бороздороби обладнані системою плавного пуску, що дозволяє встановленим дискам розкручуватися без ривків.
Встановлено захист від випадкового включення та повторного пуску.
Під час роботи виробляється досить велика кількість пилу, від якого слід уберегти електричний інструмент. Так, на штроборізах є спеціальні захисні покриття на обмотках електричних моторів, лабіринтні ущільнення на кожухах та корпусі, якісно ізольовані перемикачі тощо.