Стабілізатор, потужністю до 2 кВт (до 2,4 кВА) — це прилад для стабілізації напруги локального типу. Використовуються стабілізатори напруги 1-2 кВт однофазні для стабілізації одного або двох споживачів. Наприклад, опалювального котла, пральної машини, холодильника, телевізора, комп'ютера та інше.
Стабілізатори напруги для котла, для комп'ютера або іншого побутового використання повинні вирішувати два завдання:
- підвищувати знижену напругу або, навпаки, знижувати підвищену до значення 220-230 В;
- відключати живлення, якщо помічаються значні перепади в мережі: вище 255 або нижче 160 В;
Якщо ви задаєтеся питанням, як вибрати стабілізатор напруги 2 кВт, то підбір приладу для нормалізації слід почати з вивчення їх типів. В діапазоні потужності від 0,5 до 2 кВт ви можете купити стабілізатор для будинку чи квартири:
- Релейний;
- Електромеханічний (сервопривідний або сервомоторний);
- Прилад електронного типу — симісторний або тиристорний.
Релейні пристрої для нормалізації напруги відрізняються стійкістю роботи, прийнятною точністю, великим діапазоном стабілізації. Проте головною перевагою стабілізаторів релейного типу є їх доступна вартість.
Електромеханічні стабілізатори розраховані на невеликий діапазон вхідної напруги, що вимагає вирівнювання до норми 220-230 В. Але вони видають більш точний результат, з похибкою ±5%. Такий стабілізатор напруги на 1 кВт однофазний краще всього використовувати там, де в мережі стабільно низька, або стабільно висока напруга, без різких стрибків.
Стабілізатори напруги тиристорний і симісторний — повністю електронні пристрої.
Тиристорний тип стабілізаторів регулює напругу плавно, без стрибків. У результаті на виході користувач отримує напругу, амплітуда якої коливається в межах 1%, а це всього 2 В. По точності серед дешевих пристроїв з ними можуть позмагатися тільки сервоприводні, однак вони повільніше. У тиристорного стабілізатора швидкодія — 10 мс.
Симісторний нормалізатор напруги за принципом дії схожий на релейний, тільки механічний вплив в ньому повністю замінено на електронне. Час реакції на коливання в мережі — 20 мс (в межах одного періоду).
Якщо вам потрібен надійний пристрій — це електронний стабілізатор. Гарантія, яку переважно дають на нього виробники — три роки. Але враховуючи можливість зносу його комплектуючих при роботі електронний стабілізатор напруги на 2 кВт і більше може прослужити вам 10, 15, а то і більше років.
Тому, симісторний стабілізатор напруги на 1 кВт або 2 кВт хоча й коштує дорожче, реально обходиться дешевше. Добре захистить периферійні пристрої, комп'ютер та інші електронні прилади від зменшення або збільшення напруги живлення. Згасить перешкоди, спричинені в електромережі іншими пристроями.
Якщо напруга в мережі вашого будинку, квартири або офісу більш-менш стабільна, не обов'язково підключати всі прилади через стабілізатор. Але високочутливі потребують стабільну напругу. Інакше вони можуть швидко вийти з ладу, не встигнувши порадувати вас своїм служінням. У цьому випадку варто купити стабілізатор напруги в мережі для високочутливої техніки.
Всі стабілізатори напруги, однофазні та трифазні, мають ступені для спрацьовування стабілізації. Що це означає? Нехай ступінь стабілізації 10 В. При падінні напруги в мережі до 209 В стабілізатор перемикається на знижену ступінь, щоб підвищити її до 220. Якщо ж напруга 211, він не перемикається і на виході так і вийде 211 В.
А тепер уявімо собі, що напруга коливається навколо 209 В: 207 В, то 212 В. Таким чином на виході отримаємо те 212, то 218 В. Якщо ступінь більше, амплітуда таких коливань також більше.
Але чим більше ступенів, тим амплітуда між ними вужче. У результаті на виході користувач отримує такі похибки:
- 9 ступенів — до 15 В;
- 12 ступенів — до 10-12 В;
- 16 ступенів — до 6 В;
- 32 ступені — до 3 В.
Отже, роздумуючи, який стабілізатор купити для квартири, будинку або офісу, важливо врахувати всі потреби. Холодильник або пральна машина, наприклад, не дуже сприйнятливі до невеликих коливань в мережі. Але ось техніка з більш високими вимогами до точності напруги необхідний стабілізатор з 16-36 ступенів регулювання напруги.