Сходи та драбини — це функціональні, надійні і мобільні пристрої, які неодмінно стануть в нагоді в будь-яких господарствах, будинках, квартирах, складах, магазинах, майстернях, супермаркетах.
Нерідко металеві сходи застосовуються під час ремонтів, на будівництві і під час проведення самих різних висотних робіт.
Типи сходів
Сходи є виробом, яке представляє собою багато горизонтальних висхідних сходинок, переміщаючись по яких ви неодмінно досягнете деякої висоти. Сьогодні є кілька типів таких сходів:
- Драбини — це переносне Л-образне виріб, який виготовляється з металу або алюмінію. Стрем'янка розкладається, що дозволяє виконувати різні завдання. Конструктивно драбина складається з 2 секцій і може бути з одностороннім або двостороннім сходженням, відповідно, сходинки є з однієї або двох сторін.
- Приставні драбини — це пристосування, які притуляють до стіни для проведення робіт. Такі сходи можуть мають порівняно невелику висоту — 2-3 м. Це необхідно, оскільки при збільшенні висоти пропорційно знижується стійкість конструкції.
- Драбини-трансформери — це поєднання драбини і приставних сходів. Такі вироби можуть мати від 2 до 4 спеціальних висувних секцій, кожна з яких оснащена декількома ступенями. Закріплюються з'єднання таких секцій спеціальними гачками, затискачами або фіксаторами. Додатково такі сходи може трансформуватися як у поміст, так і в приставну драбину, яка має наполегливу Г-подібну консоль.
- Вишки-тури — це невеликі ліси, які складаються з 2 міцних односекційних сходів. Такі сходи скріплені міцними стяжками, що випускаються з металу. У верхній частині вежі є поміст.
- Помости (риштовання) — це спеціальні настили, встановлені на міцних великих опорах.
Додатково сходи бувають 1-, 2-, 3 - і 4-секційними.Як правило, сходи, які оснащені більш ніж 2 секціями є універсальними і використовуються і як драбини і як приставні сходи.
Сфери використання сходів
Основними областями, де неодмінно застосовуються сходи є:
- Ремонтні та будівельні роботи, в числі яких монтажі водовідводів, покрівлі, фарбування, обробка, будівництво стін і так далі.
- Різні електромонтажні заходи, в числі яких установка світильників різних типів, заміна або прокладка електричної проводки, установка різних внутрішніх пристроїв.
- Садові, господарські роботи, роботи на присадибних ділянках, у тому числі виконання вертикального озеленення, встановлення підпірних невеликих стінок і так далі.
- Роботи в побуті, наприклад, заміна лампочки, укладання речей різного призначення на антресолі і інші роботи.
- Безперервне застосування у сховищах книг, бібліотеках, супермаркетах, магазинах, складах, різних торгових комплексах і так далі.
З яких матеріалів випускають сходи
Сходи будь-якого з перерахованих вище типів можуть виготовляється з таких матеріалів:
- Сплаву алюмінію з магнієм і кремнієм або дюралю. Такі сходи відрізняються довговічністю і надійністю, володіють невеликою масою, що дозволяє більш зручно переносити та перевозити вироби.
- Комбінованих матеріалів, наприклад, пластика і ступенів з деревини, стійок з металу. Тут слід звернути увагу на стійки, оскільки на них припадає практично вся навантаження.
- Сталі. Такі сходи дуже міцні і надійні, але важать досить багато, ось чому сталь використовується для випуску невеликих драбин, які мають 3-4 щаблі.
Конструктивні особливості
Найбільше навантаження на сходи «побутового» типу — від 100 до 150 кг. Якщо це значення більше 150 кг — перед вами «професійна» сходи.
Робоча висота будь-якого типу сходів — це висота майданчика або останньої сходинки. Драбини мають заввишки трохи більше 1 м, професійні сходи можуть досягати висоти 20 м. Іноді робоча висота драбини — це рівень, на якому знаходиться передостання сходинка, до висоті знаходження якої додають 1,2 м. Це слід уточнити при виборі сходів.
Встановлені на сходах різні кріплення — це не тільки особливість її конструкції, але та система, яка забезпечує вашу безпеку під час проведення висотних робіт. Варто відзначити, що як проста, так і професійна сходів має бути неодмінно оснащені спеціальними страхувальними стяжками, різними скобами великої ширини або обмежувальними великими ременями. Все це потрібно для того, щоб не допустити довільного розкладання секцій сходи.
Кількість встановлених на будь сходах ступенів безпосередньо залежить від замовника. Так, мінімальна кількість ступенів — 3, максимальне 20. При виборі сходів зверніть увагу на те, чи є на сходах рифлена поверхня, гумові або пластикові килимки. Все це необхідно для перешкоди ковзання підошов.
Також дуже важливим моментом є тип кріплення встановлених ступенів до основної стійки. Варто відзначити, що найбільш надійним варіантом є вдавлення або вальцювання кожної сходинки в метал.
Як правило, ширина ступенів дорівнює ширині встановлених стійок. Але є і виключення, наприклад, для малярів виробляють моделі з більш широкими сходинками, що дозволяє ніг людини втомлюватися менше, дозволяє встановити на щабель відро з фарбою.
Додаткові можливості, вибір і догляд за сходами
Як правило, для більшості сходів ви можете придбати різні додаткові комплектуючі, наприклад, підвісні майданчики, які ви можете закріпити спеціальними гаками на різних висотах (столики для інструменту).
Також можна встановити на ніжки ролики, що дозволить більш зручно перевозити сходи по площі, для роботи на м'якій або піщаної грунті на ніжки ставлять гострі міцні наконечники.
На сходи і ставлять спеціальні хитні ножні елементи, які мають гумові накладки. Це плоскі пластини, які кріпляться до ніжок на міцних шарнірах і можуть запросто прийняти кут нахилу, що дозволить досягти найбільшої стійкості.
Перед покупкою сходи придивіться до кольору пластикових елементів, які знаходяться на кріпленнях щабель-стійка. Колір пластмаси вкаже на країну, де проводиться виріб: червоний — Великобританія чи Німеччина, помаранчевий — Голландія або Фінляндія, зелений — Білорусь, синій — Італія.
В розкладеному вигляді виріб повинен мати правильну геометричну форму.
«продовження життя» драбин і сходів потрібно дотримуватися простих правил: зберігати виріб там, де не буває істотних перепадів температур і високої вологості, проводити періодичну перевірку місць з'єднань кріплень на предмет їх міцності.