Основні параметри гелевих акумуляторів
Ємність акумулятора — це параметр батареї, який показує найбільшу кількість енергії, яку може утримати батарея при повній зарядці. Такий параметр вимірюється в ампер-годинах, що покаже час віддачі батареєю енергії з силою струму, що дорівнює 1 А.
Найбільший струм заряду — це показник сили струму, який вимагається під час заряду батареї. Якщо таке значення перевищити, батарея буде пошкоджена. Цей параметр залежить від ємності акумулятора. Особливість гелевого акумулятора — це можливість зарядки при великому струмі (більше, ніж для зарядки кислотної АКБ). У ряді батарей найбільший струм зарядки доходить до 30 А.
Найбільший струм розряду — це параметр, який показує, яку найбільшу силу струму може дати батарея за 30 с. Цей параметр також називається пусковим струмом.
Електроліт в такому акумуляторі має стан гелю, оскільки в нього додані сполуки кремнію. Це дозволяє мати повну герметичність акумулятора, оскільки всі виділення газу відбуваються тільки всередині гелю (в його порах), що дозволяє вирішити проблему необхідності обслуговування батарей.
Переваги гелевих акумуляторів
Гелевий електроліт не протікає, що дозволяє такому акумулятору бути більш безпечним і більш стійким до вібрацій. Є можливість встановлювати такі батареї на бік і догори дном.
Гелевий акумулятор не має недоліків характерних для кислотних батарей. Так, у такому акумуляторі немає розкладання кислоти, ось чому не буде сульфатації (кристалізації) встановлених катодних пластин, не буде корозії анодних пластин.
Акумулятор ефективний при нештатних режимах роботи. Можна користуватися такими батареями в спеку, при температурах до +50°C до -35°C.
Даний акумулятор не занадто чутливий до глибокого короткочасного розряду. Гелевий електроліт «пов'язаний», ось чому розрядка такої батареї не супроводжується випарюванням електроліту, не відбувається корозії решітки і зсуву маси встановленого позитивного електрода.
У таких батареях застосовується активний матеріал, що істотно збільшує ємність батареї. У звичайної батареї потенціал знижується при роботі, ємність ж гелевої батареї зберігається на стабільному рівні. Це дозволяє збільшити час роботи акумулятора. Такий ефект з'являється тільки після дуже тривалої роботи батарей. Якщо порівнювати звичайний і гелевий акумулятор, останній працює як мінімум в 2 рази довше.
Такі акумулятори можна застосовувати в безпосередній близькості від чутливих електронних пристроїв.
Немає виділення газу, що зменшує втрату маси застосовуваного електроліту та дозволяє зберегти його щільність, збільшує продуктивність роботи батареї. Акумулятор можна зберігати тривалий час.
Гелевий акумулятор можна застосовувати в середовищі з підвищеною вологістю.
Акумулятори такого типу відмінно підійдуть для використання в якості стартерних і «крутних» батарей.
Недоліком гелевого акумулятора вважаються дещо менші навантажувальні параметри (у порівнянні зі звичайними кислотними акумуляторами). Оскільки великі струми з таких батарей зняти складніше (більш високий внутрішній опір). Для гелевих акумуляторних батарей потрібно застосовувати лише зарядні пристрої, які дозволяють забезпечити нестабільність напруги під час заряджання не більш ±1%.
Гелевий акумулятор — це хімічне джерело струму, яке дає можливість багаторазово перетворювати одержувану хімічну енергію в електричну енергію і акумулювати її на тривалий час).
Гелеві батареї нерідко застосовують в мопедах, мотоциклах, системах енергопостачання та побутового енергоспоживання, сфері телекомунікацій, в системах штучного охолодження, для роботи різного фотоелектричного обладнання, сонячних і вітрових елементів, для запуску стаціонарних моторів, в інвалідних візках, електромобілях, машинах для миття підлог, водяних насосах, компактній медичній техніці, в системах катодного захисту, на човнах і в різних морських системах, в системах навігації і так далі.