Багато хто з нас вважають, що все просто: звичайний гайковий ключ потрібен як для відкручування, так і для закручування гайок. Але сьогодні вимоги до конструктивних особливостей гайкового ключа істотно змінилися. Не завжди всього лише 1 інструмент підійде для роботи з різними кріпленнями.
Приміром, під час обслуговування коліс авто застосовують один тип ключа для робіт з різними газовими трубами — зовсім інший. Так, з'явилися різновиди та модифікації ключів.
Різновиди ключів
Ріжковий ключ — цей гайковий ключ володіє цілісною конструкцією. У ньому робоча частина і рукоятка являють собою єдине ціле. Профіль виробляється для захоплення кріплення конкретної форми і розміру з двох або трьох сторін. Популярні ріжкові ключі з U-подібної робочою частиною (у них відкритий зів). Робоча частина повернута на кут від 15 до 30° відносно рукояті для полегшення роботи в різних важкодоступних місцях.
Накидний ключ — має цільну конструкцію, а робоча частина має Про-подібною формою і може захоплювати кріплення з усіх боків, що дає можливість працювати з різними тугими сполуками.
Комбінований ключ є універсальним ключем з одного рожкової та іншого накидною робочими частинами. Такий ключ застосовують під час виконання слюсарно-монтажних робіт на виробництві, СТО, гаражах і побуті.
Торцевий ключ потрібна як для закручування, так і для відкручування різних кріплень в будь-яких важкодоступних місцях, на поглиблених ділянках, отримати доступ до яких за допомогою простого ріжкового або накидного ключа неможливо. Робоча частина такого ключа розташовується так, що руків'я буде знаходиться безпосередньо над кріпленням, а не збоку. Для отримання обертового зусилля на кінці встановлена рукоять може бути загнута (мати Т - або Г-подібної форми). Найчастіше такі ключі використовуються під час обслуговування машин.
Розвідний ключ — це інструмент, в якому можна змінити відстань між встановленими губками. В такому ключі одна з губок нерухома, друга може переміщатися при крученні спеціального стрижня, званого «черв'яком». Крутити такий стрижень потрібно до того часу, поки капелюшок кріплення або деталь не буде міцно затиснута між губками ключа. Прикладати зусилля до рукояті слід тільки після затиску кріплення. Ключ дозволить працювати з самими різними за формою і габаритами виробами.
Трубний ключ — це ключ з регульованою відстанню захоплення губок, але регулювання здійснюється обертанням стрижня, як у розвідного ключа, а при зведенні або розведенні рукояток. Трубний ключ дає можливість виконати захоплення і утримання різних труб (газових, водопровідних і так далі).
Шестигранний ключ цей інструмент принципово відрізняється від перерахованих вище ключів, оскільки він не захоплює головки кріплень, а поміщається в спеціальний шліц шестигранної форми. Такий ключ має L-подібну форму. З одного боку ключа робоча частина, інша частина потрібна для створення майстром обертального руху. Варто відзначити, що умовно до таких джерелам ставляться ключі з 4 або 5 гранями (торкс, ристольские та інші). Шестигранний ключ застосовують для ремонтів різної апаратури, техніки, електричних приладів, велосипедів та іншого обладнання.
Гніздовий ключ — це складовою ключ, оснащений ручкою та закріпленого на рукояті гнізда, необхідного для установки різних торцевих головок. Застосовують такий ключ для роботи з різними кріпленнями. Є різні різновиди гніздових ключів, наприклад, динамометричний, тріскачка (обладнаний храповим механізмом), ключі з шарнірними рукоятками, «воронячі лапки» та інші. Ці ключі необхідні під час обслуговування машин, будь-якої техніки, побутових пристроїв.
Для закручування / відкручування гайок, які розташовані у великих поглибленнях або ж затиснуті між різними деталями використовують тріскачку. Ключ-тріскачка — це інструмент, який має незаперечні переваги перед всіма іншими гайковими ключами, оскільки чудово підходить для використання в обмеженому просторі. Тріскачка випускається із спеціальної нержавіючої хромованадіевой або хромомолібденової сталі. Багато моделей таких ключів додатково мають якісної антикорозійне покриття. Ключ такого типу має 2 частини головку з встановленим храповим механізмом і рукоятку. Храпових механізм дає можливість відкручувати кріплення без відриву руки від рукоятки інструменту. Спеціальний обертовий механізм розташований у закритому зіві. Такий механізм може крутиться лише в одну сторону (одностороння трещітка) або в дві сторони (двостороння трещітка). Зміна напрямку обертання виконується за допомогою особливого перемикача, який може бути дисковим або прапорцевим. Кручення виконується завдяки шестерні з деякою кількістю зубців, яке може бути від 24 до 72 штук. Чим більше зубів, тим більш плавно буде обертатися ключ-тріскачка. Слід підбирати ключ тріскачку в залежності від поставлених завдань, виконуваної роботи.
Всі ключі тріскачки діляться на кілька типів.
Накидной ключ трещотка внешне напоминают простой накидной гаечный ключ, оборудован двумя рабочими частями различного размера. Такой ключ очень практичный, ведь в нужный момент вам не потребуется отрываться от проводимой работы для замены ключа на инструмент другого размера. Накидной ключ с трещоткой незаменим во время технического обслуживании и ремонта машин, позволит работать с разными труднодоступными узлами и механизмами авто.
Ключ трещотка для торцевых головок сегодня самый востребованный, поскольку позволяет работать с крепежами, которые имеют квадратные шлицы, дает возможность крепить торцевые головки с требуемыми хвостовиками.
Есть и модели трещоток со своими конструктивными особенностями. К примеру, ключи с шарниром между ручкой и головкой, что позволяет работать таким ключом под самыми разными углами. В продаже есть модели трещоток с укороченными и телескопическими ручками.