У будь акумуляторні ручні інструменти ставлять акумуляторні батареї, які можуть накопичувати заряд і віддавати його для живлення інструментів. Кожна акумуляторна батарея оснащена катодом (електрод на негативному полюсі), анодом (електрод на позитивному полюсі) і має електроліт між ними (провідник).
Всередині АКБ безперервно протікають реакції з виділенням енергії, яка перетворюється в електричну енергію, необхідну для живлення інструментів. Специфіка такого джерела струму в тому, що хімічні процеси в ньому є оборотними. Так, акумуляторні батареї можна застосовувати не 1 раз, а багато разів.
Характеристики акумуляторів
Перед тим, як купити акумулятор для шуруповерта або іншого ручного інструменту потрібно знати його тип, необхідну ємність, саморозряд і внутрішній опір АКБ.
Ємність АКБ — це параметр, який покаже кількість електроенергії, яку буде мати заряджена повністю АКБ. Це найважливіший параметр, оскільки він покаже час роботи ручного інструменту без необхідності підзарядки. Ємність батареї вимірюють ампер-годинах (А/год), вона зменшується в процесі використання батареї.
Внутрішній опір АКБ вимірюють в омах, воно повинно бути як можна менше. У процесі використання батареї цей параметр буде збільшуватися, ті самим знижуючи вихідна напруга батареї.
Саморозряд АКБ з плином часу все АКБ, крім літій-іонних, поступово втрачають заряд. Відсоток саморозряду повинен бути як можна менше.
Період служби АКБ — це кількість циклів зарядки і розрядки АКБ, які батарея може витримати. Для літій-іонних акумуляторів ця характеристика також означає і час з моменту їх випуску.
Типи акумуляторних батарей для ручного інструменту
Властивості будь-яких акумуляторних батарей безпосередньо залежать від матеріалів, з яких випускаються електроди і електроліт. Є кілька типів акумуляторів для ручного інструменту.
Нікель-кадмієві (NiCd) батареї можуть використовуватися фактично в будь-яких умовах, заряджатися при негативних температурах (єдині АКБ, які на це здатні, можуть витримати більше 1000 циклів заряду і розряду, відновлюють ємність після тривалого зберігання. Такі АКБ мають і недоліки — великий розмір і невелика ємність, високий відсоток саморозряду (втрата в місяць до 20% заряду), ефект пам'яті в них виражений сильно.
"Ефект пам'яті" це втрата ємності. Так, коли постійно заряджати АКБ, вона «запам'ятовує», що ємність використана не повністю і при наступному включениибудет віддавати енергію тільки до «запомненного» межі.
Такі батареї незамінним для роботи ручного акумуляторного інструменту великої потужності.
Нікель-металогідридні (NiMH) створені для заміни нікель-кадмієвих АКБ. Такі батареї володіють більшою енергетичною щільністю, у них немає екологічно шкідливих речовин, вони менше схильні до ефекту пам'яті. У порівнянні з NiCd батареями, Ni-MH володіють меншою вагою, розмірами, більшу стійкість до пошкоджень при падінні.
До недоліків таких батарей відносять тривалий період зарядки, малий період служби, досить високий саморозряд (до 30% в місяць), нездатність використовуватися при негативних температурах нижче -10°C
Пам'ятайте, що NiMh, як і NiCd батареї заряджають лише після повного розряду! Часті підзарядки таких батарей знижують їх ємність.
Літій-іонний (Li-Ion) акумулятор один з найнадійніших, популярних і акумуляторів, що купуються. Такі батареї мають електронні схеми управління, які контролюють температуру АКБ, зарядний струм, напругу на виході. Переваги літієвого акумулятора - відсутність «ефекту пам'яті» та саморозряду, велика ємність, можливість заряджання не чекаючи повного розряду, мала вага та розміри. Єдиний недолік такої батареї – втрата ємності з часом (залежить від температури зберігання та ступеня заряду АКБ).
Для таких батарей потрібно використовувати спеціальні заряджання.
Літій-полімерні (Li-Pol) акумулятори відрізняються від літій іонних типом електроліту, що застосовується. Такі батареї можуть вироблятися абсолютно будь-яких форм. Недоліками (крім таких же, як у Li-ion батарей) є невеликий період служби (до 2 років від дня виготовлення), 300-500 циклів зарядки та розрядки, високі вимоги до дотримання режимів роботи та експлуатації.
В якості батарей для ручного аккумуляторного інструменту Li-pol батареї поки застосовуються порівняно рідко.