Гравери (багатофункційний інструмент, міні дриль) — це електричний або акумуляторний інструмент, який застосовується для нанесення візерунків на будь-які матеріали, так і при випуску ювелірних прикрас, під час моделювання, для зачисток, свердління, полірування і так далі.
Гравер схожий на дриль і шліфмашинку, обладнаний корпусом з мотором і рухомим валом з кріпленням для оснащення. Цанга багатофункціонального інструмента (патрон) може володіти різними діаметрами. Найпоширеніший розмір хвостовика — 3,2 мм, але є і цанги з діаметрами від 1 до 4 мм Патрон гравера буває швидкозатискний або гвинтовим (на ключ). Ключовий патрон надійніший, тримає великі навантаження, зате швидкозажимний скоротить час для зміни оснащення.
Є гравери обертального і ударного типів. Ударні працюють як міні перфоратор і застосовуються лише для гравіювання, обертальні — це універсальний інструмент.
Мережеві гравери більш потужні, ніж акумуляторні, зате акумуляторні більш мобільні.
Більш дорогі моделі інструментів обладнані регуляторами швидкості обертання встановлених валів. Регулятор буває електронним (точна настройка) або механічним (обмеження напруга, що подається на двигун). Ударні гравери дозволяють змінити глибину ходу встановленої насадки.
Основні параметри багатофункціонального інструменту
Швидкість обертання валу. Швидкості обертання бувають в межах 15000 до 35000 об/хв. Для обробки м'яких матеріалів працюють на малих обертах, для обробки твердих — на високих. Ударні гравери характеризуються кількістю ударів в хвилину. Така кількість може доходити до 6000.
Потужність мотора. Є гравери з потужності електродвигунів від 35 до 300 Вт. Для тривалих робіт слід купити гравер, потужність якого від 200 до 300 Вт.
Насадки для гравера
Насадки або шарошки можуть продаватись як поштучно, так і наборами (від 5 до 100 і більше штук). Оснащення має різні форми (дискові, циліндричні, конусні, сферичні), призначення та матеріал виготовлення. Усі насадки ділять на 2 категорії: для різьблення та шліфування та для полірування та очищення.
Шліфування та різьблення. Такі насадки застосовують для фрезерування, вирізання, шліфування твердих металів, каменю, м'яких виробів зі скла, деревини, кераміки.
Очищення та полірування. Це насадки з фетру та войлоку, для роботи з ними застосовують спеціальну пасту (з парафіну та шліфувального порошку). Для чищення служать насадки типу щіток, які дозволять видалити фарбу, іржу, створити потертість (старіння матеріалу).
У деяких інструментів (обертальних граверів) в комплекті є гнучкий вал, який підвищить зручність роботи, дозволить використовувати інструмент у важкодоступних місцях. Наконечник такого валу тонший, ніж наконечник інструменту. Працюючи з валом гравер кріплять, наприклад, на спеціальній стійці.