Лещата — це важливе пристосування в оснащенні будь-якій майстерні, оскільки працювати з деталями навісу в більшості випадків просто неможливо. Лещата є універсальним пристроєм, що здатне утримати будь-які заготовки з самих різних матеріалів. З часом для роботи в майстерні найчастіше з'являються другі і навіть треті лещата, спеціалізовані під конкретні завдання, наприклад, столярні, ручні або граверні (художня обробка металу) або машинних (для робіт зі свердлувальним і свердлильно-фрезерним верстатом) і так далі.
Конструкція лещат
Лещата обладнані станиною і рухомий губкою, які з'єднані гвинтом. На станині обов'язково є додаткові елементи кріплення до верстата або верстата.
Станина і рухлива губка, як правило, випускаються з литого чавуну, але можуть проводиться і з загартованої сталі. Сьогодні також можна зустріти «полегшені» лещата, випускаються з дюралюмінію і різних подібних йому сплавів. Такі лещата не варто купувати, оскільки вони руйнуються одним ударом молотка.
Ходовий гвинт лещат виробляється із сталі, оснащений наполегливої або трапецієподібної різьбленням. Трикутна метрична різьба є тільки в ручних невеликих лещатах. Не слід подовжувати вороток ходового гвинта різними трубами, якими газовими ключами і так далі, оскільки ви можете пошкодити лещата (довжина воротка не довільна, вона спеціально підібрана фахівцями).
У випадку, коли зусилля затиску недостатнє, потрібно очистити від тирси встановлений гвинт і гайку. Коли ж лещата недорогі і нові, можливим рішенням може бути шліфування різьби спеціальною пастою, призначеної для притирання клапанів.
Важливим елементів будь лещат є губки. Найчастіше губки змінні, встановлені на гвинтах і змінюються в разі зносу.
На ринку є і «швидкозажимні» лещата, у яких ходовий гвинт проходить через спеціальну рухому підпружинену деталь. У цій деталі є різьба для гвинта, яка наполовину зрізана і переходить в паз особливим чином, що дозволяє при натисканні на деталь витках різьби виходити із зачеплення і гвинт можна пересувати не обертаючи.
Варто пам'ятати, що міцність наполовину зрізаної різьблення істотно менше, ніж цілісною.
Лещата кріпляться до верстата або столу верстата різними способами. Саме міцне кріплення болтами і гвинтами. Для невеликих лещат використовується струбцина. Ювелірний шрабкугель встановлюється на столі, деякі моделі машинних лещат не мають кріплень, оскільки їх плоскі сталеві підстави магнітяться до верстатній плиті перед початком обробки заготовки.
Слюсарні лещата
Такі лещата потрібні для обробки металу, оснащені змінними накладками на губках. На підставі слюсарних лещат, як правило, є спеціальна площадка-ковадло.
У багатьох моделях слюсарних лещат станина складається з основи і особливого поворотного диска, який оснащений «вушками» для установки на верстат. З'єднання гвинтом по центру або ж знизу є другий диск (або кільце), який скріплюється гвинтами зі станиною. Під час ослаблення гвинти відпустять кільце, і ви зможете повернути станину. При затягуванні встановлений поворотний диск затискається між станиною та кільцем, лещата міцно фіксуються. Ці лещата можна повертати навколо вертикальної осі, тому їх називають поворотними.
Є поворотні лещата з 2 рухомими губками. Також є лещата з двома парами губок. Друга пара губок потрібно для захоплення різних круглих предметів і спрямована в протилежну сторону. Для того щоб задіяти другу пару губок необхідно повернути циліндр на 180°. Можна фіксувати губки і в проміжних положеннях. Лещата, які обладнані механізмом спільного обертання губок навколо горизонтальної осі ще називають циліндричними поворотними, оскільки ближня до станини пара губок переходить в циліндр, встановлений в отворі станини.
Для слюсарних лещат важливим є високе зусилля затиску, ось чому коли ви бачите модель таких лещат з трикутної метричною різьбою на ходовому гвинті, не варто її купувати.
Лещата слюсарні пригвинчують до краю столу.
На станині лещат часто буває плоский виступ (ковадло) для проведення нескладних робіт. Ковадло є дуже корисним доповненням.
Найважливішими характеристиками слюсарних лещат є ширина і найбільша розбіжність губок, вага пристрою.
Настільні лещата
Такі лещата застосовуються для різних тонких робіт, ремонту будь-радіоапаратури, складання дрібної техніки. Такі лещата ще називають малими слюсарними лещатами. Випускаються лещата із сталі або чавуну. Деякі моделі таких лещат замість плоскої знизу станини обладнані відлитої струбциною, яка дозволить пригвинтити інструмент до краю столу.
Малі тиски не обладнані змінними накладками на губках. У ряді моделей малих лещат зустрічаються гвинти метричні.
Маленькі неповоротні лещата мають шириною губок до 50 мм і часто називаються ювелірними, хоча відмінно підходять для різних слюсарних робіт. Такі лещата використовують електрики та столяра.
Граверні лещата
Такі лещата застосовують для художньої обробки металу. Лещата мають кілька важливих особливостей. Так, станина лещат знизу закінчується кулею, який для роботи затискається у відповідній частині. Відповідна частина кріпиться до столу. Це дозволить нахиляти і повертати всю верхню частину лещат з затиснутою деталлю в будь-яку сторону.
Друга особливість конструкції граверних лещат — при змиканні і розсуванні губок вони одночасно переміщаються від центру в обидві сторони. Так, середина запчастини будь-якого розміру завжди буде посередині лещат.
Лещата застосовуються граверами, використовуються на збройових заводах.
Шрабкугели
Такі лещата використовують ювеліри для тонких робіт. Лещата являють собою важкий чавунний або сталевий куля, у верхній частині якого є нерухома отфрезерована губки лещат, а також спеціальні направляючі і місце рухомий.
Шрабкугель не крепят к верстаку, он лежит на специальной кожаной подушке, которая набита песком либо в углублении подставки из дерева. Как и граверные тиски, шрабкугель дает возможность поворачивать детали в любом направлении. Вес таких тисков от 5 до 15 кг.
В некоторых моделях данных тисков губки сверху оснащены отверстиями для установки упоров (крепеж хрупких предметов неправильной сложной формы).
Стуловые тиски
Такі лещата кріпляться до ніжок столів. Особливість таких лещат в тому, що губки знизу з'єднані спеціальним шарніром і сходяться не паралельно, а з певного радіусу.
Такі лещата використовуються в пересувних ремонтних майстерень.
Ручні лещата
Дані лещата застосовують для закріплення малих і незручних за формою деталей. Лещата бувають 2 типів.
Одні складаються з 2 сталевих губок, перемички, обладнаної гвинтом і рукояті. Обертання рукоятки ввірчує конус між хвостовиків губок, що дозволяє останнім сходиться. У таких лещатах гвинти метричні, оскільки прикладені зусилля порівняно невеликі.
Інші виглядають як замикаються плоскогубці, які обладнані важільним механізмом, відмінно фіксує губки. Завдяки підібраному фахівцями поєднанню довжин важелів і кутів, зусилля стиснення може доходити до сотні кілограмів.
Столярні лещата
Такі лещата істотно відрізняються від всіх інших лещат. Чавунна станина столярних лещат кріпиться до верстата знизу. Варто відзначити, що крім ходового гвинта лещата обладнані парою направляючих гладких стрижнів.
Нерухома губка в таких лещатах — це край верстата, рухлива губка дерев'яна. Рухлива губка кріпиться до металевого каркаса.
Трубні і ланцюгові трубні лещата
Застосовуються лещата такого типу слюсарями, під час монтажів трубопроводів і так далі. Лещата обладнані чавунною або сталева станиною, яка схожа на вертикальну рамку. Губка переміщається по рамці вгору і вниз. На губці можуть бути різні змінні накладки. Затискний гвинт лещат розташований вертикально.
Установка лещат на верстак допомогою болтів.
Основна характеристика лещат — найбільший діаметр зажимаемой труби, але може мати значення і найменший мінімальний діаметр зажимаемых труб.
Ланцюгові трубні лещата — це різновид трубних, які відрізняються великим максимальним діаметром зажимаемых труб. Також такі лещата дозволяють затискати будь трубопровідну арматуру. Замість верхньої губки лещат обладнані спеціальною ланцюгом, який накидається на трубу зверху і натягується рукоятку з допомогою встановленого ексцентрика. Станина обладнана нерухомої V-подібної нижній губкою, монтується до верстата болтами.
Варто відзначити, що в ланцюгових трубних лещатах труба затискається більш надійно, виходить менше дефектів від затиснення, можна фіксувати не зовсім круглі вироби (фітинги, трійники і так далі).
Верстатні (машинні) і крестовинные машинні лещата
Такі лещата служать для роботи на будь-свердлильних і фрезерних верстатах. Лещата обладнані сталевими як станиною, так і рухомий губкою.
Якісні моделі таких лещат оснащені змінними накладками з V-образними пазами, які дозволяють проводити вертикальний і горизонтальний затискач деталей циліндричної форми.
Лещата з плоскою нижньою частиною, на станині практично по всій довжині є 2 бічних виступи, оснащених прорізами для установки на стіл фрезерних і свердлильних верстатів.
Також позови можна кріпити болтами безпосередньо до верстата.
Крестовинные машинні лещата — це гібрид машинних лещат і фрезерного столу. Станина таких лещат має кілька частин, які з'єднані напрямними та спеціальними ходовими гвинтами, що дозволяє переміщати затиснуту деталь по 2 осях.
Виробничі лещата
Для затискачів великих запчастин або під час масового виробництва застосовуються пневматичні або гідравлічні лещата, рухлива губка яких переміщається за допомогою не ходового гвинта, а тиском стислого повітря або рідини, що подається в циліндр.
Такие тиски бывают слесарными, станочными, но вместо винта они оборудованы гидравлическими либо пневматическими цилиндрами.
Синусные тиски требуются для точной установки запчасти под определенным углом, что необходимо для фрезеровки либо сверления отверстий.
Инструментальные тиски используются совместно со шлифовальными станками. Такие тиски обладают очень точной параллельностью плоскостей и перпендикулярностью сторон, что необходимо при расположения обрабатываемой запчасти на станке.