Твердопаливні котли
Новітні високоякісні та економічні водонагрівачі, які застосовують у приватних будинках, господарствах і так далі.
Основними параметрами при виборі котла на твердому паливі є: потужність; тип палива; об'єм камери завантаження палива і час його горіння; матеріал теплообмінника; споживання електрики; можливості автоматики і безпека; буферна ємність; можливість переходу на газ.
Розрахунок потужності твердопаливного котла
Як і в інших типах котлів, можна виходити із значення 1 кВт потужності для обігріву 10 м2. Це справедливо для утепленого приміщення з висотою стелі до 3 м.
Паливо для твердопаливного котла
Твердопаливний котел працює на різних видах палива, наприклад, антрациті, паливних брикетах, бурому вугіллі, дровах, коксі, торфі і т. д. Калорійність різного палива сильно відрізняється, тому потужність час роботи твердопаливного котла від одноразового завантаження різними видами палива буде відрізнятися. Варто зазначити, що падіння потужності котла при спалюванні палива з меншою кількістю калорій може досягати 20-30% (при допустимій вологості спалюваного палива). Якщо вологість палива становить 30-40% втрата потужності тільки зросте.
Потужність твердопаливного котла і обсяг завантажувальної камери
Це дуже важливі характеристики, завдяки яким ви дізнаєтесь, як часто потрібно проводити закладку палива в котел. Так, для сталевих твердопаливних котлів це число від 1,6 до 2,6 л/кВт, для чавунних твердопаливних котлів від 1,1 до 1,4 л/кВт. Чим це число більше, тим рідше потрібно закладення палива в котел.
Корисний об'єм завантажувальної камери твердопаливного котла — це обсяг для закладки палива. Найбільший корисний об'єм в котлах з верхнім завантаженням. У котлів на твердому паливі з переднім завантаженням через дверцята рівномірний розподіл завантаження палива по камері вимагає затрат зусиль і часу.
Корисний об'єм/потужність для звичайних твердопаливних котлів — від 1,75 до 2 л/кВт.
Корисний об'єм/потужність для піролізних твердопаливних котлів
Час горіння разової закладки в таких котлах — від 5 до 10 годин. Рівень ККД при цьому складає до 90%.
Особливість піролізного твердопаливного котла — наявність 2 камер для завантаження. Так, у першій камері йде первинне горіння. В ній створюється (штучним шляхом) дефіцит кисню, що починає процес піролізу з виділенням газу. У другій завантажувальній камері йде догорання створеного в першій камері газу.
Як правило, паливом для піролізного котла виступає звичайна деревина. Камера в таких котлах досить велика в порівнянні зі звичайними моделями.
Корисний об'єм/потужність для піролізних твердопаливних котлів — від 3,44 до 4,9 л/кВт.
Корисний об'єм/потужність для пиллетных твердопаливних котлів
Такі котли використовують в якості палива гранульовану (піллети) або пресовану деревину. Цей котел автоматично за допомогою шнека підсипає в камеру горіння необхідну кількість палива. Є також автоматичний розпал. Час горіння залежить тільки від місткості камери. Також такі піллетні твердопаливні котли можуть бути укомплектовані системою пневматичної подачі палива з наявного сховища. Для таких котлів потрібно лише 1 раз в сезон, завезти паливо, все інше автоматика зробить сама.
Корисний об'єм/потужність для піллетних твердопаливних котлів — від 16 до 30 л/кВт.
Корисний об'єм/потужність для твердопаливного котла тривалого горіння — від 12,5 до 20 л/кВт.
Час горіння такого котла — від 12 до 48 годин. Камера згоряння в твердопаливних котлах з тривалим горінням зроблена так, що паливо горить зверху вниз. Також наявне пальне не горить, а тліє. У такому котлі запас палива досить великий.
Сталевий або чавунний теплообмінник?
Однозначної відповіді, на жаль, немає.
Чавунний твердопаливний котел представляє собою секційну конструкцію. Ви можете відокремити секції одну від одної, що дуже зручно у процесі транспортування, встановлення і обслуговування обладнання.
Чавун з часом покривається сухою іржею. Така іржа не прогресує. Вологій корозії чавун практично не піддається. Теплообмінники чавунного типу можна чистити досить рідко, їх ККД за час роботи знижується дуже мало.
Невеликий недолік такого теплообмінника — загроза термічного удару, наприклад, при попаданні в гарячий теплообмінник крижаної води він може просто тріснути. Теплова інерційність у чавуну більше, вони досить довго гріються і повільно остигають.
Сталевий твердопаливний котел — це моноблок, зібраний і зварений в заводських умовах. Такі котли практично не руйнуються від зміни температури. Така здатність дає можливість більш широко використовувати автоматику. Сталеві твердопаливні котли швидко остигають і також швидко нагріваються.
У сталевих твердопаливних котлів є тільки один недолік, Якщо такий сталевий котел прогорів, вам доведеться його викинути. У чавунного твердопаливного котла можлива легка заміна фахівцем пошкодженої частини.
Споживання твердопаливними котлами електроенергії
Твердопаливні котли бувають незалежними і енергозалежними. Енергонезалежні варіанти котлів ідеальні для установки на системи опалення, де присутня природна циркуляція теплоносія. У системах такого типу не потрібна установка досить дорогого електричного циркуляційного насоса. Як наслідок, система опалення такого типу прекрасно працює без використання електрики.
До таких котлів відносяться класичні сталеві або чавунні твердопаливні котли, ряд моделей твердопаливних котлів з тривалим процесом горіння. Простота і зручність повсякденної експлуатації такого типу твердопаливних котлів зрозумілі. Таке обладнання підходить для опалення в заміських будинках, складах, великих підприємствах. Також вони незамінні в місцях, де часто «пропадає» електрика. Такі твердопаливні котли підходять для використання в якості резервного і допоміжного варіанту, наприклад, коли відбулося тривале «відключення світла».
Енергозалежні твердопаливні котли — це пристрої, які оснащені різними електронними панелями управління. Також у них вмонтований вентилятор, який нагнітає повітря для горіння. До таких котлів відносяться піролізні твердопаливні котли з вентилятором, пелетні твердопаливні котли, більша частина котлів із тривалим горінням, які також мають вентилятор.